Wyposażenie » Wyposażenie żołnierskie

Szczotki żołnierskie typu skarbowego
Szczotki żołnierskie typu skarbowego

Na wyposażeniu żołnierza polskiego w 1939 r. znajdował się 4 szczotki skarbowe:

  • Szczotka do zębów wz.31;

  • Szczotka do ubrania wz.31 w składzie zestawu przyborów do czyszczenia wz.31;

  • Szczotka do obuwia wz.31 w składzie zestawu przyborów do czyszczenia wz.31;

  • Szczotka do pasty wz.31 w składzie zestawu przyborów do czyszczenia wz.31;

 

Szczotka do zębów wz.31

Konstrukcja przyjętej w Wojsku Polskim szczotki do zębów, regulowana byłą przez dokument "Waruntki Techniczne Materiałów Wojskowych: Szczotka do zębów" z dnia 5 listopada 1931 r. Przyjęto na podstawowe wyposażenie szczotkę typu handlowego, powszechnie dostępną na rynku. Składała się z drewnianej oprawy z drewna  (najczęściej klonowego lub bukowego) i 62 pęczków szczeciny umieszczonych w oprawie w 4 rzędach. Każdy pęczek mocowany był w otworze o średnicy 1,2 mm. Szczecina była chemicznie bielona. Szczotki dostarczano do oddziałów w paczkach tekturowych po 20 sztuk w paczce.

 

Dane techniczne:

Masa: ok 10 g.

Długość: 155 mm

Szerokość: 12 mm

 

Zestaw przyborów do czyszczenia wz.31

Pozostałe trzy szczotki żołnierskie wchodziły w skład zestawu przyborów do czyszczenia wz.31. Ich budowała była regulowana przez dokument "Warunki Techniczne Materiałów Wojskowych: Przybory do czyszczenia" z dnia 5 listopada 1931 r. W skład zestawu wchodziła szczotka do obuwia, do pasty (mazak) i do butów. Każda składała się z drewnianej oprawy z drewna brzozowego, pęczków szczeciny oraz drutu do mocowania męczków. Pęczki wykonane były z włosia końskiego z ogona, ale twardego i gotowanego. Do budowy używano drutu fosforo - bronzowego o grubości 0,3 - 0,4 mm.

 

Dane techniczne

Masa szczotek

- do ubrania - 90 - 110 g

- do obuwia - 85 - 95 g

- do pasty  - 16 - 19 g

Ilość pęczków:

- do ubrania - 210 w 8 rzędach

- do obuwia - 100 - 103 w 5 rzędach

- do pasty - 10 sztuk

 

 

 

 

Pokrowiec do przyborów do czyszczenia wz.31

Szczotki do ubrania, obuwia i pasty przenoszone były w pokrowcu do przyborów wz.31. Jest budowana uregulowana była przez dokument "Warunki Techniczne Materiałów Wojskowych: Pokrowiec na przybory do czyszczenia" z dnia 5 listopada 1931 r. Pokrowiec miał kształt podłużnego worecza, przedzielonego na dwie kieszonki i zapinanego za pomocą pokrywy na jeden guzik. Pokrowiec wykonany był z tkaniny bawełnianej na letnie mundury żołnierskie wz.24, a potem wz.36.

 

Dane techniczne:

Masa pokrowca 29 g

Wysokość: 210 mm

Szerokość: 55 mm