Witamy na stronie internetowej S.R.H. Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej.

 

Misją naszego Stowarzyszenia jest krzewienie tradycji i historii oręża II RP ze szczególnym uwzględnieniem artylerii przeciwlotniczej. Przez lata obraz Wojska Polskiego okresu 1919-1939 w oczach Polaków jak i miłośników historii z innych krajów kreowany był w myśl narracji komunistycznej - ot, słabo uzbrojona armia, niezamożnego państwa rządzonego przez megalomanów trawionych kolesiostwem i kumoterstwem. Tymczasem, w wielu aspektach ów ubogi, zdziesiątkowany i ograbiony przez lata niewoli i wojen kraj oraz Naród miał wielu wizjonerów, których zapał i patrzenie poza horyzont każdego dnia jest inspiracją dla naszej statutowej działalności.

 

Nim w 2016 roku powołane zostało do życia Stowarzyszenie, przez trzy lata działaliśmy jako grupa nieformalna, ożywiając sprzęt i tradycje Szwadronów Łączności. Projekt ten rozpoczął się najpierw na komputerze jednego z naszych Członków, by później przenieść się do ogródka, by ostatecznie wiosną 2014 r. wyjechać na ulice Poznania, poraz pierwszy od pamiętnego Września jako taczanka radio N2/T. Równolegle do prac odtwórczych i tej mundurowej części naszej pasji trwała (i trwa nadal) prowadzona przez nas kwerenda materiałów zachowanych w Wojskowej Bibliotece Historycznej, której efektem jest nie tylko poszerzanie wiedzy własnej, ale również dzielenie się nią w formie publikacji na łamach czasopism historycznych, czy też serii wydawniczych takich jak Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939. W końcu, po wielu rozważaniach postanowiliśmy podjąć się wyzwania jakim było wskrzeszenie pełnoetatowego działonu artylerii przeciwlotniczej. Nie porzucając łączności, która jest nerwem każdej jednostki rozpoczęliśmy proces przygotowywania się zarówno pod względem sprzętowym jak i merytorycznym.

 

 

W dzień patronki artylerzystów (i górników) - 4 grudnia 2016 r. obwieściliśmy urbi et orbi nowy cel grupy. Wespół z cenionym kolekcjonerem i właścicielem jedynej w Polsce zachowanej w pełni armaty plot.wz.36, wyprodukowanej w zakładach Cegielskiego w Rzeszowie w 1939 r. panem Sławkiem Handke rozpoczęliśmy kolejny etap naszej pasji. Już wtedy wiedzieliśmy, że cel mamy ambitny - zbudowanie grupy i sprzętu samowystarczalnego pod względem transportu "historycznego", prawdziwej grupy "motorowej". Pierwszym, małym zalążkiem motoryzacji był zakupiony motocykl Motobecane B2A z 1936 r. Krokiem milowym natomiast była premiera zrekonstruowanego na podstawie zachowanych zdjęć i rozrzuconych po archiwalnych teczkach planów prototypowego ciągnika artyleryjskiego P.Z.Inż. 343, który w 1940 roku miał wejść do służby w artylerii plot. W ten sposób dokonaliśmy pierwszego (z niewiadomo ilu) etapu. Odtworzyliśmy w pełni zmotoryzowany działon przeciwlotniczy wraz z całością niezbędnego sprzętu. W międzyczasie nasza grupa rozrosła się o niezliczoną ilość sprzętu pomocniczego - lekki karabin maszynowy systemu Maxima, dwie działające radiostacje, sieć telefonów... A w 2021 r. kolejny pojazd - Polski Fiat 508/18 w wersji zwiadu baterii artylerii przeciwlotniczej.

 

Corocznie nasi członkowie wydają łącznie kilkadziesiąt publikacji w cenionych periodykach, uczestniczymy w obchodach świąt państwowych, imprezach rekonstrukcyjnych, statystujemy w filmach oraz organizujemy własne wydarzenia z których najważniejszym jest coroczna "Letnia Szkoła Ognia" w ramach której na kilka dni porzucamy wygody życia codziennego i staramy się jak najwierniej odtworzyć realia lata 1939 r. szkoląc się i żyjąc jak w tamtych czasach. Poza wyjazdami mundurowo-naukowymi czas spędzany wspólnie upływa nam na konserwacji sprzętu motorowego i snuciu kolejnych pomysłów i planów na przyszłość, które nie są pustymi słowami w myśl naszego motta - facta non verba - czyny nie słowa.

 

Spocznij!

drukuj