Artyleria przeciwlotnicza » Historia artylerii p-lot

Artyleria przeciwlotnicza I Korpusu Polskiego w Rosji 1918

Na początku 1918, w stacjonującym w Bobrujsku I Korpusie Polskim, pod dowództwem gen. Por. Józefa Dowbora – Muśnickiego, powołano do służby pierwszą jednostkę artylerii przeciwlotniczej.

więcej
Początki artylerii przeciwlotniczej 1919 - 1920

Wraz z odzyskaniem niepodległości w listopadzie 1918 r. przez Polskę, rozpoczęło się wycofywanie wojsk niemieckich z Białorusi oraz wojsk austro-węgierskich z Galicji Wschodniej. Dla młodego państwa  perspektywa wojny z bolszewicką Rosją rysowała się bardzo poważnie.

 

więcej
Od Dyonu Szkolnego do 1. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej - 1920 - 1924

W czasie, gdy Dywizjon Szkolny Artylerii Zenitowej brał udział w walkach z bolszewikami, trwały prace nad rozwojem broni przeciwlotniczej. Sam Dywizjon 17 sierpnia 1920 r. wydzielił baterię automobilową, która ruszyła w pościg za wojskami wroga. Reszta formacji pozostała w Warszawie.

więcej
1. Pułk Artylerii Przeciwlotniczej w latach 1924 - 1935

Minister Spraw Wojskowych,, w rozkazie wykonawczym z 10 maja 1924 r. nakazano dotychczasowy Dywizjon Artylerii Zenitowej rozwinąć w Pułk Artylerii Przeciwlotniczej. Z dniem 8 czerwca 1924 r. Dywizjon stał się 1. Pułkiem Artylerii Przeciwlotniczej.

 

więcej
Artyleria przeciwlotnicza wobec Przewrotu Majowego 1926

10 maja 1926 roku powstał trzeci rząd Wincentego Witosa. Powołanie rządu Witosa poprzedzały nieudane próby utworzenia rządu dwukrotnie przez Józefa Chacińskiego, Jana Dębskiego, dwukrotnie przez Wincentego Witosa, Zygmunta Marka oraz Władysława Grabskiego. Rząd Wincentego Witosa był koalicją endecji, chadecji, PSL Piast oraz NPR i nie cieszył się poparciem społeczeństwa, które zawiedzione było też systemem parlamentarnym. W oczach opinii publicznej wszyscy parlamentarzyści byli skompromitowani. Coraz częściej wspominano postać Józefa Piłsudskiego, który od trzech lat nie brał udziału w życiu politycznym.

więcej
1. Pułk Artylerii Przeciwlotniczej w latach 1935 - 1939

Z dniem 31 marca 1936 r. pełnienie obowiązków dowódcy 1. paplot, w miejsce płk Feliksa Kamińskiego, przejął dotychczasowy zastępca ppłk Franciszek Mołodyński. Miesiąc później ppłk Mołodyński został przeniesiony na stanowisko komendanta CWAPlot, a dowództwo pułku objął ppłk Kazimierz Baran. Stanowisko zastępcy zaś mjr Franciszek Jórasz.

więcej
Organizacje społeczne promujące lotnictwo, obronę przeciwlotniczą i przeciwgazową w II RP

W 1934 roku LOPP została uznana za instytucję wyższej użyteczności publicznej. Dzięki temu miała przywilej wyłączności działania na obszarze całego kraju w zakresie uzgadniania i kierowania przygotowaniami ludności cywilnej do obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej, według wytycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wojskowych i Ministerstwem Komunikacji.

więcej