Biblioteczka » Piechota

Instrukcja o broni piechoty - Przystrzeliwanie - 1936

Instrukcja niniejsza ustala zasady, których ścisłe i terminowe przestrzeganie w oddziałach, zapewni broni ręcznej i maszynowej, celność na odległościach celownika i niższych i będzie podstawą wyeliminowania broni o rozrzutach przekraczających dopuszczalne wielkości.

więcej

Opis systemu znakowania skrzyń amunicyjnych na 1.260 sztuk naboi Mauser i Lebel.

więcej

Podstawowym typem naboju karabinowego używanego przez Wojsko Polskie II RP były naboje Mauser kalibru 7,92 mm. Konstrukcja naboju 7,92 mm wywodziła się od naboju kb wz.1888, w którym po raz pierwszy zastosowano łuskę bez kryzy wystajacej, wg szwajcarskiego wynalazku. W 1905 roku zmodernizowano poprzez wprowadzenie pocisku ostro zakończonego (Spitzgeschoss), czyli nabój z pociskiem "S" lub "SI". Naboje 7,92 mm przez lata były podstawową amunicją wielu krajów świata.
 

więcej

Milicja faszystów zorganizowała w r. 1928 t. zw. bataliony czarnych koszul piesze oraz bataijony czarnych koszul kolarzy, w celu współdziałania z wielkiemi jednostkami piechoty, a szkolenie ich należy od r. 1931 do dywizyj terytorialnych. Artykuł omawia tylko bataljony piesze.

 

więcej