Aktualności

Dalmierz OPL model 1934 już u nas!

Dziś pragniemy podzielić się bardzo przyjemną informacją. Prowadzone przez nas od wielu miesięcy poszukiwania sprzętu optycznego, niezbędnego do rekonstrukcji działonu artylerii przeciwlotniczej zakończyły się szczęśliwie. Na stan wyposażenia Stowarzyszenia trafia nowy dalmierz przeciwlotniczy produkcji zakładów Optique Precision de Levallois (OPL) model 1934, o podstawie optycznej 1,25 m.

więcej
Proporzec 7 daplot w MWP

Proporzec 7 dyonu artylerii przeciwlotniczej z Poznania, trafił do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

więcej
Pożegnanie z bronią - 17 września 1939 r.

17 września 1939 roku, nasza ukochana Ojczyzna, Rzeczpospolita Polska została zaatakowana bez wypowiedzenia wojny przez Związek Radziecki. Było to wypełnienie zobowiązań jakie łączyły ZSRR z niemiecką Trzecią Rzeszą, zawartych w podpisanym w Moskwie 23 sierpnia pakcie Ribbentrop-Mołotow. Tym tajnym dokumentem dokonano czwartego rozbioru Polski, który na sześć lat pogrążył jej obywateli w koszmarnej okupacji dwóch totalitarnych reżimów uciekających się do zbrodniczych aktów represji i brutalnego terroru.

 

więcej
Sesja historyczna - Działon 1 września 1939 r.

Z okazji rocznicy 1 września 1939 r. udostępniamy Państwu sesję zdjęciową, wykonaną przez nasze Stowarzyszenie oraz Handmet Military, a ukazującą stanowisko ogniowe działonu armaty 40 mm wz.1936 wraz z dalmiercami oraz prowizorycznym schronem na amunicję. Dokładnie tak jak wyglądało to gdy „nadszedł ów wrzesień żagwiący”.

więcej

W dniach 19-22 lipca 1939… 2018 roku nasz Działon brał udział w Letniej Szkole Ognia. W tym roku powróciliśmy w rejon Radzewa, gdzie przed II Wojna Światową szkoliły się oddziały D.O.K. VII. Przyjętym rysem historycznym dla naszego wyjazdu było lato 1939 roku, kiedy to do 1. pułku artylerii przeciwlotniczej im. Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego, na próby trafiły ciągniki artyleryjskie PZInż 343.

więcej