
Ciągnik artyleryjski PZinż 343 powstał pod koniec lat 30-tych, głównie z myślą o ciągu armat przeciwlotniczych 40 mm wz. 36, jako mniejszy brat ciągnika PZinż 342.

W Polsce znajduje się obecnie jedna armata 40 mm Bofors wz.36 przedwojennej polskiej produkcji. Jest ona własnością firmy Handmet Military z Gostynia, z którą ściśle współpracuje nasze Stowarzyszenie. Dzięki uprzejmości Pana Sławomira Handke, w oparciu o tą zabytkową armatę budujemy działon artylerii przeciwlotniczej i dla której zapewniamy wyszkoloną obsługę.

Motocykl Motobecane B2A to motocykl cywilny wyprodukowany we Francji od 1934 r. Motocykl o pojemności 175 cm3 kosztował 1990 franków, czyli 700 zł przedwojennych złotych polskich. Sama firma Motobecane nie miała przedstawicielstwa stałego w II Rzeczypospolitej, jednak ówczesna prasa informowała o możliwości zakupów drogą pocztową. Motocykle Motobecane różnych typów były w posiadaniu osób cywilnych w 1939 r. w Polsce i podlegały mobilizacji.

Użytkowana w latach 30-tych radiostacja N2 była ruchomą stacją nadawczo-odbiorczą, dostosowaną do pracy w warunkach polowych i kooperacji z analogicznymi radiostacjami typu N wykorzystywanymi przez Wojsko Polskie. Do jej przewożenia, w zależności od rodzaju jednostki służyły odpowiednio biedki, taczanki lub samochody Fiat 508/518 o specjalnych nadwoziach. W szwadronie łączności numer 7 należącym do Wielkopolskiej BK radiostacja N2 transportowana była m.in. na taczance oznaczonej jako N2/T. Ten specjalistyczny wóz radiowy umożliwiał zarówno nadawanie jak i odbiór sygnałów w trakcie marszu. Konstrukcja pojazdu umożliwiała też demontaż radiostacji i jej przenoszenie z równoczesnym prowadzeniem nasłuchu.

W ramach każdego plutonu armat 40 mm rzutu ogniowego baterii motorowej artylerii przeciwlotniczej typu A i B znajdowała się sekcja pomiarowa. Na ich wyposażeniu znajdował się dalmierz 1,5 m wz.K3, ewentualnie 1,25 m dalmierz wz.34.

We wrześniu 1939 r. do osłony armat 40 mm wz.36 służyły lekkie karabiny maszynowe wz.08/15. Taki zestaw znajduje się także na naszym wyposażeniu. Ich zadaniem była osłona stanowisk artylerii wobec samolotów, których nagłe pojawienie się na niskiej wysokości mogło zagrozić działonowi.

Na wyposażeniu naszym znajdują się dwa komplety radiostacji z września 1939 r.:- radiostacja pułkowa N1 oraz batalionowa N2.