Rekonstrukcja » Galeria postaci

Historia Wojska Polskiego, jego umundurowania i uzbrojenia to nie tylko karabiny, armaty, czołgi. To także historia wojsk łączności, już niego zapomniaych przez rekonstruktorów. Staramy się to zmieniać. Rekonstrukcja historyczna pozwala w zupełnie nowy sposób poznać barwę i broń II Rzeczypospolitej. Jako część naszej działalności prezentujemy poniżej sylwetki mundurowe wybranych żołnierzy II RP.

 

 

Podporucznik rezerwy piechoty – Warszawa wrzesień 1939 r.

Umundurowanie polowe oficerów rezerwy we wrześniu 1939 r., rządziło się innymi zasadami, niż oficerów służby stałej. Oficer rezerwy stawiający się na mobilizacji nie miał obowiązku posiadania żadnego własnego elementu ubioru i wyposażenia.

więcej
Instruktor pokładowy WOS w Bydgoszczy – maj 1939 r.

W efekcie przeprowadzonych desantów próbnych wykonanych przez Wojsko Polskie na lotnisko Okęcie oraz na Wołyniu w 1938 r., armia zaangażowała się w tworzenie formacji spadochronowych. W maju 1939 r., na lotnisku w Bydgoszczy utworzono pierwszy w Polsce Wojskowy Ośrodek Spadochronowy (WOS).

więcej
Patrol chemiczno – rozpoznawczy – Dywizja Piechoty 193

Niniejsza sesja zdjęciowa przedstawia wyposażenie i służbę żołnierzy patrolu dezynfekcyjnego z plutonu przeciwgazowego, kompanii sanitarnej Dywizji Piechoty. Żołnierzy przedstawiliśmy podczas wykonywania patrolu chemiczno – rozpoznawczego, podczas którego wyznaczony patrol dokonywał rozpoznania terenu podejrzanego o skażenie gazami bojowymi.

więcej
Ułan/St. ułan 6. Szwadronu Pionierów w Stanisławowie – lato 1939

Szwadrony pionierów były jednostkami technicznymi tworzonymi z myślą o pracy na rzecz Brygad Kawalerii. Wśród rozmaitych zadań stawianych przed tymi - skąd inąd - szczupłymi w etaty osobowe oddziałami było między innymi rozpoznawanie i budowa dróg oraz przepraw, nadzorowanie budowy umocnień, przygotowywanie i przeprowadzanie zniszczeń.

więcej
Kanonier 2-giego rocznika 2 dyonu artylerii przeciwlotniczej – Grodno zima 1937/38

Całość szkolenia w artylerii przeciwlotniczej w drugiej połowie lat trzydziestych trwać miała 25 miesięcy, jednak w ogólnym harmonogramie służby czynnej ujęto tylko okres 22,5 miesiąca. W I roku służby kanonier odbywał trwającą 1,5 miesiąca szkołę rekruta, po czym rozpoczynał 7-dmio miesięczny okres specjalizacyjny. Zwieńczeniem I roku służby był udział w szkole ognia, czyli letniej koncentracji.

więcej
Kapral podchorąży służby stałej – 2 rocznika Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu – zima 1938/39

Kapral podchorąży został zaprezentowany przez nas podczas jazdy na łyżwach, w prywatnej pozasłużbowej sytuacji. Umundurowany jest w mundur uszyty prywatnie, z pewnym naruszeniem obowiązujących przepisów, o czym dalej. Na nogach wysokie skarpety, noszone pod wysokie buty oraz łyżwy hokejowe na skórzanych trzewikach. W tych okolicznościach, podchorąży występuje bez broni bocznej, którą pozostawił przed wejściem na lód.

więcej
Podporucznik 86. pułku piechoty  - Ćwiczenia batalionu narciarskiego 19 DP - włók dla dowódców 1938

W ramach prowadzonych corocznie kilku koncentracji narciarskich na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej kresowe dywizje piechoty i brygady kawalerii wystawiały pododdziały narciarskie. Każda koncentracja poprzedzona etapem wyszkolenia żołnierzy – poszczególne pułki biorące udział w ćwiczeniach, zorganizowały ośrodki narciarskie, gdzie ćwiczyły pododdziały.

więcej
Obsługa ckm I plutonu rzutu ogniowego motorowej baterii przeciwlotniczej typu A – wrzesień 1939

Baterie motorowe przeciwlotnicze typu A i B uzbrojone były przede wszystkim w 40 mm armaty przeciwlotniczej. Ze względu na ograniczone możliwości armat, w przypadku ataku lotniczego z małej odległości i niskiego pułapu, drugim typem uzbrojenia baterii było 8 karabinów maszynowych. Artyleria przeciwlotnicza używała lkm wz.08/15 albo ckm wz.08 kalibru 7,92 mm – na podstawach trójnożnych przeciwlotniczych. Sprzęt ten używany miał być przejściowo, aż do czasu wymiany na nowsze typy.

więcej
Goniec narciarz – bateria 19 pułk artylerii lekkiej – Koncentracja nizinna Święciany 1938/39

Dnia 1 listopada 1924 r. Szef Sztabu Generalnego zatwierdził referat Biura Ścisłej Rady Wojennej (L.3906/IIIa) pt. Przygotowanie wojska do kampanii zimowej, który wykładał w zasadzie całość charakterystyki polskiego teatru działań oraz potrzeb armii wobec potencjalnego konfliktu z ZSRR. Jak podkreślał dokument obfitość opadów śnieżnych w okresie zimy na terenach wschodnich i południowych wpływała w wielkim stopniu niekorzystnie na rozwój i ciągłość działań operacyjnych. W tym okresie gruba powłoka śnieżna na ogromnych obszarach terenu stwarzała ciężką przeszkodę dla ruchu kołowego i pieszego, co z kolei wpływało na kostnienie frontu na okres 3-4 miesięcy.

więcej
 Sekcja pomiarowa baterii motorowej artylerii przeciwlotniczej – wrzesień 1939 r.

W ramach każdego plutonu armat 40 mm rzutu ogniowego baterii motorowej artylerii przeciwlotniczej typu A i B znajdowała się sekcja pomiarowa. W skład sekcji wchodził etatowo 1 ogniomistrz, 2 bombardierów (w tym kierowca). Na ich wyposażeniu znajdował się dalmierz 1,5 m wz.K3. Sekcja przemieszczała się samochodem specjalnym Polski Fiat 508/518.

więcej