Biblioteczka » Przemysł łączności

Zjednoczona Fabryka Żarówek TUNGSRAM S.A.

W 1907 r. w Warszawie powstała pierwsza polska fabryka żarówek CYRKON S.A.,  która rozpoczęła produkcję nowatorskich jak na owe czasy żarówek z włóknem wolframowym, zamiast dotychczas stosowanego włókna węglowego.

więcej
„Polski Kabel” S.A. i Towarzystwo dla Eksportu Kabli i Przewodów Sp. z o.o.

„Polski Kabel” S.A. Bydgoszcz, ul. Fordońska 106 – pierwszy zakład w odrodzonej Rzeczpospolitej produkujących kable telegraficzne. Zakład powstał na mocy decyzji Towarzystwa Akcyjnego „Polski Kabel” już w 21 listopada 1920 roku, a jego głównymi odbiorcami byli byli Ministerstwo Poczt i Telegrafów oraz Ministerstwo Spraw Wojskowych.

więcej
 „TUDOR” Zakłady Akumulatorowe S.A.

„TUDOR” Zakłady Akumulatorowe S.A. z siedzibą w Warszawie powstały w 1925 roku będąc własnością obywatela polskiego pochodzenia niemieckiego inż. Fryderyka Mullera, który już wiele lat wcześniej związany był z produkcją akumulatorową m.in. poprzez niemieckim koncern AFA.

więcej
Państwowe Zakłady Tele- i Radiotechniczne (1932 - 1939)

Państwowe Zakłady Tele- i Radiotechniczne w Warszawie powstały w 1932 roku, w wyniku połączenia Państwowej Wytwórni Łączności (PWŁ) i Państwowej Wytwórni Aparatów Telegraficznych i Telefonicznych (PWATT). Organizacyjnie spółka podlegała pod Ministerstwo Poczt i Telegrafów. Przedsiębiorstwo produkowało sprzęt na licencjach zagranicznych

więcej
„POLTON” Zakłady Radiotechniczne Sp. z o.o.

„POLTON” Zakłady Radiotechniczne Sp. z o.o. Gabrysiak i Koziejewski, siedziba w Warszawie, ul . Terespolska 46/48, wcześniej Wronia 6. Zakłady produkowały produkowała głośniki o różnorodnych mocach, wzmacniacze mocy i aparaturę nagłośnieniową, słuchawki oraz transformatory akustyczne - głośnikowe i międzystopniowe.

więcej
Polskie Zakłady

Polskie Zakłady "Marconi" S.A. zostały założone w Warszawie, w styczniu 1928 r. przez londyńską firmę Marconi's Wireless Telegraph Company Ltd.,

więcej
Polskie Towarzystwo Radiotechniczne S.A. (1923 - 1939)

Polskie Towarzystwo Radiotechniczne S.A. powstały w roku 1923 r. z połączenia spółek Farad i Radjopol, pierwszym dyrektorem PRR  został Józef Adam Plebański. Przedsiębiorstwo zajmowało się konstruowaniem i wytwarzaniem sprzętu radiotechnicznego głównie nadawczo-odbiorczych stacji radiotelegraficznych, lamp elektronowych, odbiorników radiowych.

więcej

"Era" Polskie Zakłady Elektrotechniczne uruchomiono w 1926 roku przy ulicy Inżynierskiej 7 na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy. Początkowa powierzchnia, zajmowana przez zakłady, nie przekraczała 430 metrów kwadratowych, a zatrudniano łącznie 27 osób (pracownicy fizyczni i umysłowi).

więcej
Fabryka Kondensatorów i Oporów Adolf Horkiewicz (1926 - 1939)

Fabryka Kondensatorów i Oporów Adolf Horkiewicz  założona w 1926 roku, początkowo przy ulicy Kawęczyńskiej 9, później przy ul. Stępińskiej 26/28  zatrudniała 146 pracowników.

więcej
„AVA” Wytwórnia Radiotechniczna (1928 - 1939)

„AVA” Wytwórnia Radiotechniczna z siedzibą przy ul. Stępińskiej 25 w Warszawie była spółką do dziś otoczoną nimbem tajemniczości. W roku 1933 matematycy i kryptolodzy z tzw. „BS4” Biura Szyfrów - Ośrodka Kryptologii i szyfrów niemieckich złamali zasady niemieckiego szyfru maszynowego.

więcej