Rekonstrukcja » Galeria postaci

Budowa prototypu TK - 1930
Budowa prototypu TK  - 1930

Wczesną wiosną 1930 roku Biuro Konstrukcyjne PZInż. oraz Wojskowy Instytut Badań Inżynierii podpisały umowę 300/29-30 dotyczącą budowy dwóch pojazdów prototypowych określanych jako lekkie czołgi szybkobieżne wz. 30. Oba warianty, znane później jako TK-1 i TK-2, były wozami czysto eksperymentalnymi, służącymi do badania poszczególnych rozwiązań technicznych, jak również porównań z zakupionymi w Anglii wozami Carden-Loyd Mk VI. 17 maja 1930 wojsko odebrało oba prototypy i od tej daty zaczyna się w zasadzie burzliwa historia polskich tankietek czyli dwuosobowych czołgów rozpoznawczych charakteryzujących się niewielką sylwetką i dużą prędkością marszu.

 

Odtworzony niedawno przez Handmet Military Sławek Handke czołg TK, który przez lata zdobił modliński pomnik na terenie Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych (dziś Garnizon Modlin), to kolejny krok w przywracaniu historii o początkach krajowej produkcji czołgów, najpierw rozpoznawczych serii TK, później poważniejszych lekkich czołgów 7TP.

 

Pamiętając o wieloletniej pracy polskich wojskowych i inżynierów, dla których opracowywanie nowych pojazdów dla armii było niewątpliwie dużym wyzwaniem postanowiliśmy, z lekkim przymrużeniem oka, odtworzyć realia przebudowy jednego z dwóch prototypów wozów TK, który później w nieco zmodyfikowanej wersji, trafił na wspomniany pomnik.

 

SRH BMAP jak zawsze na straży pamięci wojsk motorowych!