Wyposażenie » Wyposażenie żołnierskie

Płachta namiotowa wz.31
Płachta namiotowa wz.31

Płachty namiotowe wz.31 wprowadzone zostały do produkcji Warunkami Technicznymi z dnia 5 listopada 1931 r. Była to część namiotu żołnierskiego, jak i płaszcz przeciwdeszczowy szeregowego i młodszego podoficera. W broniach jezdnych płachty przewożono na przednim łęku siodła, na płaszczu. W piechocie przenoszono je w plecakach i tornistrach. Przed płachtami wz.31 używano płacht wz.28 lub płacht pozostałych po armiach zaborczych. Sama konstrukcja płacht wz.31 wywodziła się od płacht armii austro – węgierskiej.

 

Płachta miała kształt rombu. Wykonane były z materiału w barwie ochronnej. W jednym rozwartym rogu płachty znajduje się owalne oczko mosiężne, wprawione na skórzanym wzmocnieniu, służące do wkładania drążka lub bagnetu przy stawianiu namiotów. Na pozostałych rogach oraz na dwóch bokach, znajdowały się po dwa okrągłe otwory, wzmocnione tkaniną i okrągłymi oczkami mosiężnymi. Przez te oczka przeciągnięte były pętle ze sznura, służące do zakładania ich na kołki w celu napięcia ścianek namiotu.

 

Na linii łuku w stosunku do wierzchołka rogu z oczkiem owalnym przeciągnięty był pod paskiem sznurek konopny służący do ściągania rogu płachty w kształcie kapiszonu. Na dwóch bokach płachty, wykonano 2 skośne kieszenie, przez które można było wysuwać ręce w razie użycia płachty jako płaszcza nieprzemakalnego. Wszystkie krawędzie płachty wzmocnione były od strony wewnętrznej taśmą z tkaniny przez którą wykonane były dziurki guzików. W odległości 107 mm od krawędzi płachty naszyta naokoło była węższa taśma z tkaniny, na której przyszyto guziki. Dziurki i guziki służyły do łączenia płacht namiotowych przy stawianiu namiotów z dwóch, czterech lub ośmiu płacht.

Płachty dostarczano do jednostek w wiązankach po 20 płacht.

 

W skład zestawu płacht wchodziły także przybory do namiotu - Kołki oraz maszt składany. W latach 30-tych zostały one jednak wycofane z wyposażenia żołnierza, mając na względzie zmniejszanie jego obciążenia. Pozostały więc wyłącznie w użytku ćwiczebnym polowym podczas pokoju.

 

Instrukcję użycia płachty namiotowej z 1937 r. znajdziesz TUTAJ.

O drążku do podpierania namiotów wz.192 przeczytasz TUTAJ.