Rekonstrukcja » Galeria postaci

Pożegnanie z bronią - 17 września 1939 r.
Pożegnanie z bronią - 17 września 1939 r.

17 września 1939 roku, nasza ukochana Ojczyzna, Rzeczpospolita Polska została zaatakowana bez wypowiedzenia wojny przez Związek Radziecki. Było to wypełnienie zobowiązań jakie łączyły ZSRR z niemiecką Trzecią Rzeszą, zawartych w podpisanym w Moskwie 23 sierpnia pakcie Ribbentrop-Mołotow. Tym tajnym dokumentem dokonano czwartego rozbioru Polski, który na sześć lat pogrążył jej obywateli w koszmarnej okupacji dwóch totalitarnych reżimów uciekających się do zbrodniczych aktów represji i brutalnego terroru.


Osamotnieni przez paryskich i londyńskich sojuszników w walce polscy żołnierze nie złożyli broni. Na wieść o zdradzieckim ataku, zgodnie z rozkazami Naczelnego Wodza, marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza przedzierali się na przedmoście rumuńskie by dalej przedrzeć się na zachód i kontynuować walkę z wrogiem o wyzwolenie kraju.

 

Nasza bateria motorowa również nie złożyła broni. Walcząc z przeciwnikami zamykającymi drogę ku wolności i licząc na pomoc z zachodu która nigdy nie nadeszła stawiała zażarty opór przez długie trzy tygodnie. W końcu, gdy zabrakło amunicji i paliwa trzeba było wykonać jeden z najtrudniejszych rozkazów. Kanonierzy wymontowali z wyprodukowanej na początku 1939 r. w starachowickich zakładach armaty plot. 40 mm zamek i lufę, które wraz z resztą broni i amunicji, które im zostały złożyli w depozycie. Gdy milczenie przerywał głuchy odgłos spadających w dół części oporządzenia każdy z nich w duchu powtarzał, ze to jeszcze nie koniec, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Dalej, pojedynczo lub w niewielkich grupach ruszyli w nieznane. Niektórzy przedarli się na Węgry i Rumunię skąd przerzucono ich do Francji, inni zostali w okupowanej Ojczyźnie gdzie włączyli się w organizowanie Państwa Podziemnego.

 

Ilu z nich przeżyło wojnę? Kto został rozstrzelany w ulicznej łapance? Kto zginął w Afryce, Włoszech i Francji? Ilu zostało zamordowanych w stalinowskich więzieniach?