Rekonstrukcja » Galeria postaci

Działon artylerii przeciwlotniczej - 1 wrzesnia 1939 r.
Działon artylerii przeciwlotniczej - 1 wrzesnia 1939 r.

„Tragicznie smutna była kampania 1939 r., ale nie dla mojego plutonu. Mieliśmy szczęście wręcz nieprawdopodobne, ale z odrobiną dumy przyznać pragnę, że żołnierzy miałem wspaniałych. Dla nas naloty powietrzne były czymś, na co się czekało. Samoloty niemieckie to zwierzyna na odstrzał. […] Drugi samolot w Chełmie ugodzony naszymi pociskami zaczął się palić w powietrzu. Jeden członek załogi wyskoczył, spadochron mu się nie otworzył i runął w pobliżu nas. Okrasa wręczył mi jego pistolet i dokumenty wyjęte z kieszeni munduru. W portfelu znajdowała się fotografia młodej kobiety, siedzącej na kanapie i trzymającej na kolanach maleńkiego, białego baranka.”

 

Ogn. pchor. Stanisław Stefanowicz – dowódca III plutonu baterii motorowej artylerii przeciwlotniczej 40 mm nr 2.
Dziś mija 79 rocznica uderzenia Niemiec na II Rzeczpospolitą dnia 1 września 1939 r. Dzień w którym największa armia polska w dziejach stanęła w obronie Ojczyzny, rodzin, życia, wolności, a także podstawowego prawa to egzystencji. Wśród szeregów żołnierzy do walki stanęli także artylerzyści przeciwlotnicy, którzy to właśnie 1 września oddali pierwsze salwy do samolotów wroga i uzyskali pierwsze zwycięstwa.

 

Z tej okazji udostępniamy Państwu sesję zdjęciową, wykonaną przez nasze Stowarzyszenie oraz Handmet Military, a ukazującą stanowisko ogniowe działonu armaty 40 mm wz.1936 wraz z dalmiercami oraz prowizorycznym schronem na amunicję. Dokładnie tak jak wyglądało to gdy „nadszedł ów wrzesień żagwiący”.
Ku pamięci i chwale Żołnierzy Września 1939 r.!