Rekonstrukcja » Galeria postaci

Sekcja pomiarowa baterii motorowej artylerii przeciwlotniczej – wrzesień 1939 r.
 Sekcja pomiarowa baterii motorowej artylerii przeciwlotniczej – wrzesień 1939 r.

W ramach każdego plutonu armat 40 mm rzutu ogniowego baterii motorowej artylerii przeciwlotniczej typu A i B znajdowała się sekcja pomiarowa. W skład sekcji wchodził etatowo 1 ogniomistrz, 2 bombardierów (w tym kierowca). Na ich wyposażeniu znajdował się dalmierz 1,5 m wz.K3. Sekcja przemieszczała się samochodem specjalnym Polski Fiat 508/518.


Obsługa dalmierza składała się z dalmiercy i odczytywacza. W skład zestawu dalmierza 1,5 m wz.K3 wchodził dalmierz z podstawą oraz lunetka celownicza. Stanowisko dalmierza posiadało bezpośrednią łączność ze stanowiskiem armat 40 mm za pomocą linii kablowej i rozmównicy. W skład zestawu wchodził zestaw słuchawek oraz mikrofon napiersiowy. Linia łączyć się mogła albo z urządzeniem rozdzielczym, albo bezpośrednio z armatą, za pomocą specjalnych gniazd w podwoziu. Wówczas w słuchawki zaopatrzeni byli przelicznikowy oraz celownikowy z obsługi działa. Dalmierca jako obserwator dokonywał właściwego pomiaru odległości, a odczytywacz przekazywał wskazania pomiarowe za pomocą zestawu łączności.


W niniejszej sesji pragniemy się podzielić stanem naszej rekonstrukcji działonu artylerii przeciwlotniczej 1939. W oparciu o dokumentację archiwalną Wojska Polskiego wykorzystaliśmy zestaw telefoniczny zbliżony do zestawu szwedzkiej firmy Ericsson, używanego przy armatach 40 mm. Całość oczywiście działa i pozwala na kierowanie ogniem, co mieliśmy okazję wykonać podczas ostatniej szkoły ognia.