Nasze wyjazdy » 2019

Projekt "Worochta" 2019 - Cz.II.
Projekt

Część I. relacji z Projektu "Worochta" 2019 - TUTAJ

 

Wojsko Polskie od 1924 r. rozpoczęło intensywne prace nad wprowadzeniem do służby oddziałów narciarskich, które operując w sile samodzielnego batalionu mogłyby zachować manewrowość względem nieprzyjaciela w okresie walk zimowych. Narciarstwo w wojsku, obok znaczenia bojowego było także zalecanym sportem.

 

Szkolenia objęły wszystkie typy broni. Także kadra artylerii przeciwlotniczej odbywała kursy specjalistyczne, obozy i rajdy narciarskie. Nazwa naszego projektu stanowi nawiązanie do wojskowych kursów narciarskich organizowanych przed 1939 r. właśnie w miejscowości Worochta na Pokuciu, w województwie stanisławowskim.

 

Wyjazd podzieliliśmy na dwa etapy – poruszanie się po górach oraz szkolenie narciarskie. Żwawo pędzeni przez naszego górskiego weterana – kaprala Jędrzeja Korbala, mieliśmy szansę zobaczyć kilka niezapomnianych widoków i nie raz przeklinać w myślach „Co ja tu robię?”. Obok wędrówki po górach, mieliśmy okazję przeprowadzić także szkolenia z jazdy na nartach tj. obycie ze sprzętem i nartami, swobodną jazdę, podchodzenie oraz musztrę. Utrzymując klimat zimy 1938 roku udało nam się przeżyć coś ciekawego, czego długo nie zapomnimy.

 

Za gościnę oraz niezapomniane pierogi dziękujemy obsłudze schroniska Schronisko Pttk Samotnia im. Waldemara Siemaszki w Kotle Małego Stawu.