Nasze wyjazdy » 2019

Projekt "Worochta" 2019 - Cz.I.
Projekt

Część II. relacji z Projektu "Worochta" 2019 - TUTAJ

 

Gdy po raz pierwszy, w 2015 r. realizowaliśmy Projekt „Worochta”, liczyliśmy, że w następnym roku powrócimy do tematu. Niestety przez kolejne lata, zawsze coś utrudniało nam ponowne zawitanie na górskie szczyty. W roku 2019 „Worochta” jednak wróciła. W dniach 21 – 24 lutego, w sile 5 ludzi, zawitaliśmy znów w Karkonosze, w celu odbycia szkolenia górsko – narciarskiego.

 

Nazwa projektu stanowi nawiązanie do wojskowych kursów narciarskich organizowanych przed 1939 r. właśnie w miejscowości Worochta na Pokuciu, w województwie stanisławowskim.

 

Wyjazd podzieliliśmy na dwa etapy – poruszanie się po górach oraz szkolenie narciarskie. Żwawo pędzeni przez naszego górskiego weterana – kaprala Jędrzeja Korbala, mieliśmy szansę zobaczyć kilka niezapomnianych widoków i nie raz przeklinać w myślach „Co ja tu robię?”. Całość wyposażenia i umundurowania staraliśmy oprzeć się o dokumentację wyszukają w zbiorach Wojskowego Biura Historycznego oraz o posiadane zdjęcia z epoki. Utrzymując klimat zimy 1938 roku udało nam się przeżyć coś ciekawego, czego długo nie zapomnimy.

 

Za gościnę oraz niezapomniane pierogi dziękujemy obsłudze schroniska PTTK Samotnia w Kotle Małego Stawu.