Nasze wyjazdy » 2018

Szkolenie artyleryjskie - 17 lutego 2018
Szkolenie artyleryjskie - 17 lutego 2018

17 lutego 2018 członkowie naszego Stowarzyszenia stawili się w jak zawsze gościnnym Gostyniu celem przeprowadzenia wczesnowiosennego szkolenia w ramach szkoły kanoniera przy armacie przeciwlotniczej 40 mm wz.1936 Bofors. Jak zwykle piękna pogoda nad terenem Handmet Military sprzyjała rozprostowaniu kości i przewietrzeniu się po zimowym zastoju. Armata przeciwlotnicza, której remont przeprowadzany przez właściciela, pana Sławomira Handke przy naszej skromnej pomocy jest już w zasadzie na finiszu dzięki czemu możemy skupić się przede wszystkim na szlifowaniu naszych żołnierskich umiejętności.

 

W ramach szkolenia z działoczynów przećwiczone zostały wszystkie etapy przygotowania armaty do strzelań jak i do marszu. Jako, że zimą na stan działonu doszedł komplet pokrowców na armatę oraz uzupełnione zostały narzędzia saperskie, dużą uwagę musieliśmy poświęcić na zgranie załogi w zakresie regulaminowego zdejmowania i zakładania ich w określone miejsca oraz jasno wytyczonej przez regulamin kolejności.

 

W trakcie ćwiczeń zostało również przeprowadzone szkolenie z obsługi masek przeciwgazowych wz. 32 w wersji krótkiej, jakie to na podstawie badań materiałów źródłowych zostały przyjęte na wyposażenie grupy. Aktualnie cały nasz skład posiadatakie maski. Na zakończenie dnia została przeprowadzona całość działoczynów w pogotowiu gazowym, zakończonym strzelaniem w maskach. Po tak produktywnie spędzonej sobocie z radością spoglądamy na kalendarze i zbliżający się nowy sezon rekonstrukcyjny. O innych przedsięwzięciach, które miały miejsce w sobotę, bądź trwają już dłuższy czas mamy nadzieję informować w niedalekiej przyszłości.