Nasze wyjazdy » 2017

Wyzwolenie Leszna - 17.01.2017 r.
Wyzwolenie Leszna - 17.01.2017 r.

W dniu 17.01.2017 r. czołówka motorowa baterii udała się do Leszna, gdzie na zaproszenie Urzędu Miasta oraz 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy nasza grupa wraz z Handmet Military wzięliśmy udział w 97 rocznicy wyzwolenia Leszna w 1920 r. Przybyłych na uroczystość powitał prezydent Łukasz Borowiak, przypominając o wydarzeniach, na skutek których Leszno znów stało się polskim miastem, zwłaszcza o Powstaniu Wielkopolskim. Przypomniał też, że razem z rocznicą powrotu do Macierzy leszczyniacy obchodzą rocznicę utworzenia 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich, który później - już jako 55 Poznański Pułki Piechoty - stacjonował do 1939 roku w Lesznie.

 

Zaraz obok współczesnej artylerii przeciwlotniczej, pojawiła się ikona jej historii czyli 40 mm armata Bofors wz.36 z naszą obsługą. Warto zauważyć, iż armata przechodzi pierwsze prace remontowe. Na początek straciła powojenne koła i otrzymała repliki kół przedwojennych.

 

Mieliśmy przyjemność poznać wielu mieszkańców Leszna. Pośród odwiedzających nasze stanowisko znaleźli się także żołnierze amerykańscy od paru dni stacjonujący w Polsce.

 

Za szczególnie miłe przyjęcie dziękujemy żołnierzom 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy Miło było Was poznać.


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0