Nasze wyjazdy » 2017

Remont armaty 40 mm Bofors wz.36 - zakończenie sezonu
Remont armaty 40 mm Bofors wz.36 - zakończenie sezonu

Koniec roku 2017 jest jednocześnie końcem pierwszego roku projektu rekonstrukcji działonu artylerii przeciwlotniczej z września 1939 r. Zmianę broni z łączności na artylerię ogłosiliśmy w grudniu 2016 r. i od tego czasu konsekwentnie wraz z Handmet Military tworzymy ten niepowtarzalny projekt. Zachęcani zarówno rozmowami z widzami podczas pokazów jak i z rodzinami przedwojennych artylerzystów przeciwlotników przemy do przodu w naszych pracach.

 

W dniach 9-10 grudnia 2017 r. mieliśmy okazję dołożyć kolejną cegiełkę do projektu. W ramach wielogodzinnych prac oryginalna armata przeciwlotnicza 40 mm wz.1936, należąca do Handmet Military, została odświeżona po sezonie. Doszedł także szereg nowych elementów. Wykonaliśmy skórzane obszycia siedzeń oraz brakujące troki. Uruchomiliśmy instalację elektryczną oświetlającą przezierniki oraz skale. Armata otrzymała komplet pokrowców, tj. pokrowiec na lufę, na magazyn oraz pokrowiec ogólny.

 

Ponadto:
- wykonano napisy zewnętrzne na armacie z oznaczeniami typu broni,
- wyczyszczono i zakonserwowano części wewnętrzne działa,
- naprawiono poziomice na przyporach,
- oczyszczono płask do kwadrantu działa,
- nasmarowano szereg elementów ruchomych,
- wykonano napisy na skrzynie amunicyjne,
- wykonano tuby do przewożenia pocisków w skrzyniach,
- wykonano drewnianą podłogę na platformę armaty wzorowaną na tą znajdującą się na fotografiach armaty w Brześciu nad Bugiem z września 1939 r.

 

Nasz działon stale powiększać będzie się o nowe elementy historyczne, szczególnie dzięki posiadanej dokumentacji archiwalnej, uzupełnianej stale przez szereg życzliwych nam osób. Dziękujemy wszystkim, którzy przez ten rok pomogli nam w realizacji naszego marzenia. Dziękujemy także członkom Stowarzyszenia za poświęcany czas i pracę. Szczególne podziękowania, jako Stowarzyszenie, kierujemy do Pana Sławek Handke za wspólną pracę, pomoc, użyczanie sprzętu i nieskończone pokłady cierpliwości.

 

Przed nami kolejny rok pracy i wrażeń.


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0