do początku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


"Organizacja artylerii okrętowej" - 1927 - Kpt. mar. Heljodor Laskowski

Każdy oficer marynarki wojennej powinien mieć pojęcie o organizacji artylerji na dużym okręcie, bez względu na to z jakich jednostek składa się marynarka do której należy, ponieważ wszelki rozkład życia okrętowego wynika z alarmu bojowego dużego okrętu. Dlatego też w niniejszym artykule zapoznamy się z ogólną organizacją artylerji okrętowej na dużej jednostce jako na pierwowzorze.

więcej
 
"Ogólne wytyczne do kierowania ogniem monitorów rzecznych cz. I" - 1926 - kmdr por. W. Steyer

Nie będziemy zagłębiać się w czasy dawniejsze; wystarczy nam to, że monitory morskie i rzeczne istniały i dały się we znaki podczas ostatniej wojny światowej na wszystkich prawie większych rzekach świata, od Mezopotamji, począwszy aż do skrajnej północy na Murmanie i Dżwinie.Obecnie te same monitory pod banderami Euroipy, Ameryki i Azji przyjmują czynny udział w walkach na Jangsekjangu.

więcej
 
"Ogólne wytyczne do kierowania ogniem monitorów rzecznych cz. II" - 1926 - kmdr por. W. Steyer

Jednym z gorszych zjawisk w dziedzinie woiennej, to ograniczenie inicjatywy, ograniczenie działalności, niemożność rozwinięcia jej dzięki wąskim ramom, w które została ujęta. Z kwestją tą niestety artylerzysta w naszych warunkach na monitorach stykać się musi bezustanku. Wyjść poza te ramy, względnie możliwie je rozszerzyć, oto cel, do którego dla dobra sprawy musimy dążyć.

więcej