
Poniżej publikujemy dokument znajdujący się w zbiorach archiwalnych Wojskowego Biura Historycznego w Rembertowie, odnależiony przez członków naszego Stowarzyszenia. Zachowano pisownie oryginalną.
Należy zauważyć, iż przedmiotowy drążek do namiotów przeznaczony był do namiotów wykonywanych z płacht namiotowych, zamiast karabinu z bagnetem. W latach 30-tych nie wchodził on jednak w wyposażenie indywidualne żołnierza, ze względu na dbałość o zmniejszanie obciążenia. Był on przeznaczony przede wszystkim na czas ćwiczeń polowych w okresie pokoju. Jak wskazuje bowiem dokumentacja z epoki, uznawano, iż w warunkach wojennych żołnierz zawsze sobie poradzi z wykonaniem masztu i kołków na miejscu.
O płachcie namiotowej wz.1931 przeczytasz TUTAJ.
Instrukcję "Sposób użycia płachty namiotowej" z 1937 r. znajdziesz TUTAJ.
Departament Intendentury
Warunki Techniczne Materiałów
Warszawa 1928
Drążek do podpierania namiotu polowego
Ogólnie. Drążek drewniany ma służyć do podpierania namiotu polowego.
Materiał. Drażek może być wykonany z suchego drzewa brzozowego, bukowego, jesionowego lub innych twardszych niż brzoza gatunków, a wilgoć nie wyżej 20%. Sęki i pęknięcia w częściach drewnianych nie są dopuszczalne. Skuwki do łączenia części składowych winny być wykonane z blachy żelaznej ocynkowanej ½ mm grubej.
Składowe części. Drążek składa się z trzech części: dolnej, środkowej i górnej, połączonych między sobą za pomocą dwóch skuwek /rurek/ żelaznych. Każda skuwka przymocowana jest za pomocą 2-ch gwoździ – jedna u góry dolnej części drążka oraz druga skuwka u góry środkowej części drążka.
Rysunek drążka do podtrzymywania namiotu wz.1928
Wymiary i waga. Długość drążka w stanie złożonym licząc od podstawy do górnej powierzchni i czopa – winna wynosić 1 m 50 cm, długość drążka nie licząc czopa – 1 m 45 cm. Kształt drążka – cylinder o średnicy 2,5 cm. Waga drążka, wykonanego z drzewa brzozowego wraz ze skuwkami, wynosi 550 g. Waga skurwki w stanie gotowym – 37 g.
Wymiary części składowych drążka winny być następujące:
a/ Skuwki – długość 15,5 cm, średnica otworu 2,5 cm, grubość blachy ½ mm.
b/ doln. Części drążka – długość od podstawy do szpica – 52,5 cm, średnica – 2,5 cm.
c/ środkowa część drążka – długość od szpica do szpica – 54 cm, średnica – 2,5 cm.
czop – długość – 5 cm, przekrój czopa pod kątem prostym do osi drążka: - elipsa o osiach 2,5 cm i 1 cm.
d/ gwoździe – długość 1 cm /tapicerskie/
Sposób wykonania. Dolna część drążka winna być u dołu obcięta pod kątem prostym do osi pionowej drążka, u góry zaś zcięta skośnie pod kątem 25o. Środkowa część drążka obydwa końce ścięte skośnie pod kątem 25o. Na końce skośnie ścięte dolnej i środkowej części drążka nasunięte są skuwki na głębokość 10,5 cm i każda skuwka przymocowana do drzewka za pomocą dwóch gwoździ. Górna część drążka jest u dołu ścięta skośnie pod kątem 25o, u góry zaś zakończona czopem o wymiarach, jak podano wyżej. Drewniane części drążka winny być wykonane z jednego z gatunków drzewa opisem technicznym przepisanych. Skuwki wykonane winny być z prostokątnego kawałka blachy przepisanej grubości o odpowiednich wymiarach. Strony dłuższe prostokąta połączone są między sobą na zakładę zawijaną /jak na rysunku/, a następnie zlutowanej. Brzeg jednego końca skuwki winien być zawinięty nazewnątrz i przylutowany do ścianek skuwki, tworząc pierścień.
W odległości 1 cm od drugiego końca mają być przebite 2 otwory, przez które przepuszcza się gwoździe do przymocowania skuwki do drzewca. Dopuszczalna tolerancja wymiarów plus – minus 2% - wagi plus – minus 10%.
Moc obowiązująca przepisu. Przepis niniejszy ma moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.
Kierownik Instytutu Technicznego Int.
/J.Koziński/
Płk. int.
Szef Departamentu Intendentury
p.o. /K. Masny/
płk. int.
Zatwierdzam
I Wiceminister i szef Administracji Armii
/D. Konarzewski/
Gen. dyw.
Żołnierze podczas manewrów letnich przy namiocie z płacht namiotowych wz.1931. Namiot podparty drążkiem składanycm wz.1928
Sposób przenoszenia drążka do namiotu, pod klapą tornistra.
Paweł Janicki