Aktualności

Powstanie SRH Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej
Powstanie SRH Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej

Żyjąca w III wieku święta Barbara z Nikomedii męczennica, czczona jest powszechnie jako patronka górników. Jednak warto pamiętać, że obrali ją za swoją orędowniczkę i opiekunkę także żołnierze służący w artylerii Wojska Polskiego. Dziś 4-tego grudnia obchodzimy święto świętej Barbary.

 

Nasza Grupa od długiego czasu oczekiwała na ten dzień. Od wielu tygodni trwały przygotowania, prace techniczne, dziesiątki godzin w archiwach – wszystko po to by dokonać istotnej zmiany w naszej działalności. W święto patronki artylerii możemy nareszcie nasze plany przedstawić.

 

Niniejszym ogłaszamy, iż dniem dzisiejszym GRH Szwadron Łączności nr 7 przekształca się w SRH Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej. Wszyscy, którzy znają nas, wiedzą, iż temat motoryzacji wojska przed 1939 r. był nam zawsze bardzo bliski. Także podejmowane przez nas projekty nieuchronnie prowadziły nas do tego miejsca. Artyleria przeciwlotnicza była najnowocześniejszą bronią Wojska Polskiego w 1939 r. i to mamy zamiar Polakom pokazać.

 

W ścisłym partnerstwie z firmą Handmet Military z Gostynia, otrzymaliśmy możliwość rekonstrukcji działonu przeciwlotniczego w oparciu o jedyną w Polsce oryginalną armatę przeciwlotniczą 40 mm wz.1936, stanowiącą własności firmy. Armatę mieliśmy okazję już wcześniej poznać i zakochać się. Głównym projektem jest budowa kolumny motorowej artylerii przeciwlotniczej. Jest to przedsięwzięcie ambitne, jednak bardzo realne. Kontynuować będziemy także nawiązaną już współpracę z 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy.

 

Dotychczas rozwijana przez nas łączność wojskowa nadal pozostaje z nami – radio i telefon stanowiły nerw każdej baterii artylerii przeciwlotniczej i także u nas zachowa swoje miejsce. Jednocześnie taczanka radio N2/T nadal pozostaje w służbie łączności kawalerii i będzie prezentowana na polach rekonstrukcji.

 

Zapraszamy do współpracy wszystkich, których interesują zarówno wojska zmotoryzowane 1939 roku, a szczególnie nowoczesna artyleria przeciwlotnicza. Do zobaczenia na polach rekonstrukcji historycznej!

 

Zarząd i członkowie SRH BMAP