Aktualności

Artylerzyści 7 daplot na cmentarzu garnizonowym w Poznaniu

Piękna polska jesień zachęca do spacerów. Spacery zawsze przynoszą coś dobrego. Tym razem historia artylerii przeciwlotniczej zawiodła nas na stoki poznańskiej cytadeli, gdzie znajduje się przedwojenny cmentarz garnizonowy. Miejsce to niebywale ucierpiało podczas walk roku 1945 i niewiele grobów da się przypisać do nazwisk i jednostek.

więcej
Dalmierz OPL model 1934 już u nas!

Dziś pragniemy podzielić się bardzo przyjemną informacją. Prowadzone przez nas od wielu miesięcy poszukiwania sprzętu optycznego, niezbędnego do rekonstrukcji działonu artylerii przeciwlotniczej zakończyły się szczęśliwie. Na stan wyposażenia Stowarzyszenia trafia nowy dalmierz przeciwlotniczy produkcji zakładów Optique Precision de Levallois (OPL) model 1934, o podstawie optycznej 1,25 m.

więcej
Proporzec 7 daplot w MWP

Proporzec 7 dyonu artylerii przeciwlotniczej z Poznania, trafił do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

więcej
Pożegnanie z bronią - 17 września 1939 r.

17 września 1939 roku, nasza ukochana Ojczyzna, Rzeczpospolita Polska została zaatakowana bez wypowiedzenia wojny przez Związek Radziecki. Było to wypełnienie zobowiązań jakie łączyły ZSRR z niemiecką Trzecią Rzeszą, zawartych w podpisanym w Moskwie 23 sierpnia pakcie Ribbentrop-Mołotow. Tym tajnym dokumentem dokonano czwartego rozbioru Polski, który na sześć lat pogrążył jej obywateli w koszmarnej okupacji dwóch totalitarnych reżimów uciekających się do zbrodniczych aktów represji i brutalnego terroru.

 

więcej
Sesja historyczna - Działon 1 września 1939 r.

Z okazji rocznicy 1 września 1939 r. udostępniamy Państwu sesję zdjęciową, wykonaną przez nasze Stowarzyszenie oraz Handmet Military, a ukazującą stanowisko ogniowe działonu armaty 40 mm wz.1936 wraz z dalmiercami oraz prowizorycznym schronem na amunicję. Dokładnie tak jak wyglądało to gdy „nadszedł ów wrzesień żagwiący”.

więcej