Aktualności

Do służby trafia ciągnik PZInż 343
Do służby trafia ciągnik PZInż 343

W maju 1939 roku BBTechBrPanc. zorganizowało kolejny duży rajd sprzętu modelowego "Wiosna 1939". W licznej grupie biorących w nim udział prototypów znalazły się również wozy typu 342 i 343. Wnioski z długiego i ciężkiego rajdu, choć optymistyczne, nadal wskazywały na konieczność dopracowywania konstrukcji polskich kołowych ciągników terenowych.

 

Po 80 latach od tych wydarzeń na polskich drogach pojawił się znów PZInż. 343. Tym razem jest to już replika wykonana siłami naszego Stowarzyszenia oraz niezawodnego Handmet Military. Odtworzenie malowania ciągnika w charakterystycznym polskim trójbarwnym kamuflażu było możliwe dzięki wsparciu p. Grzegorz Klimczak, za które bardzo serdecznie dziękujemy ! W trakcie przeprowadzonych prób marszowych naszego pojazdu weryfikowaliśmy możliwość holowania armaty wz.1936 wraz z pełną obsługą i wyposażeniem. Ciągnik radził sobie lepiej niż się spodziewaliśmy, a my pierwszy raz mogliśmy poczuć się jak w pełni motorowy działon. Oczywiście, jak przystało na prototyp, nasz "ŻUBR" potrafił nas delikatnie zaskoczyć wskazując elementy, którym musimy poświęcić jeszcze nieco uwagi.

 

Pierwszy rajd sprawdzający za nami. Teraz przechodzimy do kolejnej fazy prac na ciągnikiem, która w niedalekiej przyszłości pozwoli nam prezentować ten niesłusznie zapomniany fragment historii polskiej motoryzacji.