Aktualności

Dalmierz OPL model 1934 już u nas!
Dalmierz OPL model 1934 już u nas!

Dziś pragniemy podzielić się bardzo przyjemną informacją. Prowadzone przez nas od wielu miesięcy poszukiwania sprzętu optycznego, niezbędnego do rekonstrukcji działonu artylerii przeciwlotniczej zakończyły się szczęśliwie. Na stan wyposażenia Stowarzyszenia trafia nowy dalmierz przeciwlotniczy produkcji zakładów Optique Precision de Levallois (OPL) model 1934, o podstawie optycznej 1,25 m.

 

Jest to sprzęt wyjątkowy, bowiem to właśnie francuskie zakłady OPL dnia 22.10.1936 r. przyjęły polskie zamówienie na dalmierze o podstawie optycznej 1,3 m, dnia 24.12.1936 r. na 60 dalmierzy 1,5 m, a następnie na 128 egzemplarzy. Dalmierze te wprowadzono na wyposażenie baterii artylerii przeciwlotniczej armat 40 mm wz.1936 jako dalmierze 1,5 m wz.K3. Niestety opieszałość strony francuskiej i nierzetelne realizowanie zamówienia, nie pozwoliły na pełne wyposażenie wszystkich baterii w dalmierze tego typu do 1 września 1939, co zmuszało do wykorzystania dalmierzy zastępczych o mniejszych podstawach optycznych. Do dziś, najprawdopodobniej nie zachował się żaden pelny i sprawny dalmierz wz.K3.

 

Dalmierz OPL model 1934 jest sprzętem z tej samej rodziny co dalmierz wz.K3, różniąc się od niego jedynie nieco krótszą podstawą optyczną, zachowując takie samo oprzyrządowanie, wygląd zewnętrzny i podstawę trójnożną. Dalmierz przejdzie więc kapitalny remont w wykonaniu naszego Stowarzyszenia i będzie można oglądać go obok armaty Bofors.