Aktualności

Sesja historyczna - Działon 1 września 1939 r.
Sesja historyczna - Działon 1 września 1939 r.

„Tragicznie smutna była kampania 1939 r., ale nie dla mojego plutonu. Mieliśmy szczęście wręcz nieprawdopodobne, ale z odrobiną dumy przyznać pragnę, że żołnierzy miałem wspaniałych. Dla nas naloty powietrzne były czymś, na co się czekało. Samoloty niemieckie to zwierzyna na odstrzał. […] Drugi samolot w Chełmie ugodzony naszymi pociskami zaczął się palić w powietrzu. Jeden członek załogi wyskoczył, spadochron mu się nie otworzył i runął w pobliżu nas. Okrasa wręczył mi jego pistolet i dokumenty wyjęte z kieszeni munduru. W portfelu znajdowała się fotografia młodej kobiety, siedzącej na kanapie i trzymającej na kolanach maleńkiego, białego baranka.”

 

 

Z okazji rocznicy 1 września 1939 r. udostępniamy Państwu sesję zdjęciową, wykonaną przez nasze Stowarzyszenie oraz Handmet Military, a ukazującą stanowisko ogniowe działonu armaty 40 mm wz.1936 wraz z dalmiercami oraz prowizorycznym schronem na amunicję. Dokładnie tak jak wyglądało to gdy „nadszedł ów wrzesień żagwiący”.

 

Sesja do oglądania TUTAJ.


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0