Aktualności

Ogłoszenie projektu PZInż 343

Ze względu charakter odtwarzanej przez nas jednostki marzec 2018 roku to okres bardzo istotny i to z kilku powodów. Pierwszy z nich dotyczy Państwowych Zakładów Inżynierii, których 90 rocznicę powstania obchodzić będziemy 19 marca. Pamiętajmy, że niełatwą, choć przepełnioną ambicją i ciężką pracą, historię rozwoju PZInż. cechowały zawsze chęć rozwoju armii jak i społeczeństwa. Kluczową rolę jeśli chodzi o militarny segment działalności krajowego wytwórcy odegrały Warsztaty Doświadczalne PZInż. gdzie zrodziły się najważniejsze, polskie pancerno-motorowe konstrukcje okresu międzywojnia.

więcej
Wizyta w MPTW w Warszawie - 21 lutego 2018

W dniu 21 lutego 2018 r. zawitaliśmy do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na Forcie IX Czerniaków w Warszawie.

więcej
Szkolenie artyleryjskie - 17 lutego 2018

17 lutego 2018 członkowie naszego Stowarzyszenia stawili się w jak zawsze gościnnym Gostyniu celem przeprowadzenia wczesnowiosennego szkolenia w ramach szkoły kanoniera przy armacie przeciwlotniczej 40 mm wz.1936 Bofors. Jak zwykle piękna pogoda nad terenem Handmet Military sprzyjała rozprostowaniu kości i przewietrzeniu się po zimowym zastoju. Armata przeciwlotnicza, której remont przeprowadzany przez właściciela, pana Sławomira Handke przy naszej skromnej pomocy jest już w zasadzie na finiszu dzięki czemu możemy skupić się przede wszystkim na szlifowaniu naszych żołnierskich umiejętności.

więcej
Pieśń artylerii przeciwlotniczej

W wyniku stale prowadzonych poszukiwań materiałów zwiazanych z krótką historią przedwojennej artylerii przeciwlotniczej, udało nam się odnaleźć i odtworzyć "Pieśń artylerii przeciwlotniczej" autorstwa Adama Kowalskiego, opublikowaną w Żołnierzu Polskim w 1939 r.

więcej
Remont armaty 40 mm Bofors wz.36 - zakończenie sezonu

Koniec roku 2017 jest jednocześnie końcem pierwszego roku projektu rekonstrukcji działonu artylerii przeciwlotniczej z września 1939 r. Zmianę broni z łączności na artylerię ogłosiliśmy w grudniu 2016 r. i od tego czasu konsekwentnie wraz z Handmet Military tworzymy ten niepowtarzalny projekt. Zachęcani zarówno rozmowami z widzami podczas pokazów jak i z rodzinami przedwojennych artylerzystów przeciwlotników przemy do przodu w naszych pracach.

więcej