Aktualności

Nowa skrzynia na lufę - 1 kwietnia 2020
Nowa skrzynia na lufę - 1 kwietnia 2020

Dzięki wysokiej jakości wykonania oraz odpowiedniemu doborowi surowców trwałość luf polskich Boforsów kalibru 40 mm pozwalała na oddanie 9 500-10 000 strzałów bez wyraźnego spadku parametrów balistycznych. Zasadą było jednak, wprowadzanie do podręcznego wyposażenia każdego działonu zapasowej lufy armatniej przewożonej w specjalnie do tego celu zaprojektowanej skrzyni. Druga z zapasowych luf znajdowała się w taborze baterii.


Owo proste wydawałoby się sosnowe pudło było jednym z niewielu elementów, który brakował do ukopletowania wyposażenia naszego działonu zgodnie z etatem. Trudność polega na tym, że skrzynia słabo zachował się w źródłach ikonograficznych, co utrudniało jej odtworzenie. Szczęśliwie i tym razem na ratunek przyszły nam wyniki archiwalnym poszukiwań, które pozwoliły na odtworzenie charakterystycznego pudła.


Dziś prezentujemy Wam odtworzoną "Skrzynię nr 4" przeznaczoną do transportu lufy zapasowej, które podjął się Adam Lange znany niektórym z Was lepiej jako SGM Stocks Grips & More. To kolejny krok na drodze do letniej Szkoły Ognia 2020, w trakcie którego okres kwarantanny mamy nadzieję już wspominać jako dawno miniony.